• Odkryliśmy tajemnice szafy i…

•        26 września br. uczniowie kl. IV- VIII wraz z opiekunami odwiedzili Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, gdzie profesjonalni aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia  wystawiali na scenie spektakl pt. ,,Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa" oparty na utworze Clive’a Staplesa Lewisa pod tym samym tytułem. To historia  o starciu sił dobra i zła. W samym centrum wydarzeń znajdują się Łucja, Zuzanna, Piotr i Edmund, którym niełatwo  odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Obserwując ich dojrzewanie, nauczyliśmy się razem z nimi, że każdy z nas dysponuje prawdziwymi magicznymi zdolnościami: odwagą, przyjaźnią i empatią.

Mieliśmy okazję ujrzeć  prawdziwe sceniczne widowisko, a przy tym mądry i wciągający spektakl.

Udaliśmy się również do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie, która znajduje się w odnowionym budynku dawnej synagogi żydowskiej. Obejrzeliśmy nowoczesną aranżację biblioteki w połączeniu z zachowanym dawnym przeznaczeniem budynku oraz zapoznaliśmy się z bogatą ofertą edukacyjno- kulturalną placówki. Ponadto zwiedziliśmy jedyne w Europie Muzeum Nożyczek, które znajduje się w budynku biblioteki. Z wielkim zaciekawieniem  oglądaliśmy przeróżne egzemplarze, wydawać by się mogło tak prozaicznego narzędzia, jakim są nożyczki. Podczas zajęć muzealnych uczniowie poznali słownictwo wiążące się z tematem oraz przypomnieli zasady zachowania w takiej instytucji.

Zwieńczeniem wyjazdu była wizyta w lokalnej cukierni ,,Kapka”, gdzie każdy z uczestników  mógł dokonać wyboru deseru, a sama konsumpcja sprawiała im wiele radości. (J.K.)

• Wycieczka do Tarnogrodu

•

26 września 2024 r. uczniowie kl. I –III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczyniami wyjechały na wycieczkę do Tarnogrodu. W Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury obejrzały spektakl „Przyjaciele z Bullerbyn” wystawiony przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Zwariowane przygody paczki przyjaciół, zabawne teksty, wesołe piosenki, kolorowa sceneria oraz wspaniała gra aktorów zapewniły dzieciom dużo radości oraz dostarczyły niezapomnianych wrażeń artystycznych. Po przedstawieniu odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę Publiczną, w której zwiedziliśmy Muzeum Nożyczek oraz zapoznaliśmy się z ofertą kącika czytelniczego dla najmłodszych. Następnie udaliśmy się do miejskiego parku, gdzie zabawiliśmy się w „poszukiwaczy nożyczek”. Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie   z tym zadaniem i szybko odnaleźli 10 par ukrytych nożyczek. W nagrodę więc, mogli wybrać sobie „coś pysznego” w lokalnej cukierni. Radośni  i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.(E.B.)

• Rekonstrukcja historyczna

• We wtorek 24 września 2024 r. naszą szkołę odwiedziła grupa Rekonstrukto, która zaprezentowała pokaz historyczny pt. "Powstanie` 44 - Bitwa o Polskę".

Była to rekonstrukcja historyczna z aktywnym udziałem uczniów naszej szkoły, podczas której grupa eksperymentalna Rekonstrukto, przybliżyła fakty historyczne z zakresu II Wojny Światowej, ze szczególnym uwzględnieniem Powstania Warszawskiego.

Wszyscy zebrani mieli okazję zobaczyć liczne rekwizyty, bezpieczne repliki sprzętu bojowego i wyposażenie żołnierzy wykorzystywane podczas II wojny światowej.

Taka forma lekcji historii okazała się dla uczniów bardzo atrakcyjna, co widać na załączonych zdjęciach. (E.B., A.K.)

• Narodowe Czytanie 2024

•  11 września 2024 r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja "Narodowego Czytania" pod patronatem pary prezydenckiej.  W bieżącym roku lekturą ogólnopolskiej akcji był „Kordian” Juliusza Słowackiego - arcydzieło polskiego romantyzmu, utwór pełen artystycznych walorów i rozważań o najistotniejszych sprawach narodu. W spotkaniu zorganizowanym w ogrodzie szkolnym pani dyrektor, nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz przedstawiciele społeczności lokalnej (Kół Gospodyń Wiejskich oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Babicach) zaprezentowali fragmenty utworu. Na widowni zasiedli pozostali uczniowie szkoły wraz z nauczycielami.

Na zakończenie czytający otrzymali pamiątkowe zakładki do książek wykonane przez uczennice kl. VI oraz wielkie brawa od publiczności. (E.B.)