Samorząd Uczniowski naszej szkoły włączył się w akcję sprzedaży piernikowych serc WOŚP, wykonanych przez Klub Kobiet Aktywnych w Tarnogrodzie. Zebraliśmy kwotę 400 zł, którą przelaliśmy na konto tarnogrodzkiego sztabu. W ten sposób wsparliśmy 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zebrane fundusze będą przeznaczone na zakup sprzętu dla szpitalnych laboratoriów mikrobiologicznych do walki z sepsą.
Piernikowe serca WOŚP
Co robią banki?
- 21
Takie hasło było motywem przewodnim spotkania z pracownikami Banku Spółdzielczego w Obszy zorganizowanego przez opiekunów SKO. Pracownicy banku specjalnie na tę okazję przygotowali prezentację multimedialną i film edukacyjny na temat działalności BS. Zaprezentowali również przy pomocy liczarek do banknotów i monet, jak łatwo przeliczać pieniądze. Najmilszą częścią spotkania były prezenty-niespodzianki, które otrzymali wszyscy uczniowie naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy za spotkanie i cenne informacje.
Konkurs Twórczości Bożonarodzeniowej
15 stycznia 2023 r. uczniowie kl. IV-VIII reprezentowali naszą szkołę podczas Konkursu Twórczości Bożonarodzeniowej zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Obszy. Celem konkursu było kultywowanie polskiej tradycji i kultury związanej ze świętami Bożego Narodzenia. Nasi uczniowie, wcielając się w role członków rodziny, zaprezentowali scenkę pt. „Przy wigilijnym stole”, za którą otrzymali nagrodę w postaci wyjazdu do kina oraz paczki pełne słodyczy.
Serdecznie gratulujemy młodym „aktorom” i życzymy dalszych sukcesów.
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BOŻONARODZENIOWEGO 2022 r.
- 7
W grudniu 2022r. w Szkole Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Babicach odbył się szkolny konkurs bożonarodzeniowy. Zorganizowany był dla dwóch kategorii wiekowych: oddział przedszkolny i klasy I-III oraz klasy IV-VIII przez opiekunów SKO p. Małgorzatę Kupczak i p. Marzannę Gutyj. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie:
- ozdoby bożonarodzeniowej,
- stroika bożonarodzeniowego.
Celem konkursu było:
Kultywowanie tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych.;
Rozwijanie talentu artystycznego uczniów, kreatywności i wyobraźni oraz umiejętności manualnych i plastycznych;
Stworzenie możliwości prezentacji własnych prac;
Pozyskanie funduszy dla Szkolnej Kasy Oszczędności.
W I kategorii wiekowej wzięło udział 12 uczniów. W II kategorii wiekowej wzięło udział 8 uczniów. Łącznie 20 osób.
Jury konkursu w składzie:
1. Ewa Bodys-Teterycz - przewodniczący
2. Małgorzata Kupczak – członek
3. Marzanna Gutyj- członek
4. Justyna Szostak- członek
nagrodziło i wyróżniło wszystkie osoby biorące udział w konkursie.
Nagrodę otrzymują:
I Kategoria wiekowa
Magdalena Buńko- oddział przedszkolny
Lena Kaproń- oddział przedszkolny
Mateusz Szostak- oddział przedszkolny
Kinga Odżywolska -kl. I
Szymon Dobosz -kl. I
Miłosz Welcz – kl. II
Hanna Mielnik- kl. II
Dawid Smolak- kl. II
Julia Maksim – kl. III
Martyna Szostak- kl. III
Milena Wyrywa – kl. III
Marcel Sereda- kl. III
II Kategoria wiekowa
Lena Welcz -kl. IV
Zuzanna Pokarowska -kl. IV
Barbara Syty – kl. V
Sabina Granda kl. V
Mateusz Maksim- kl. VI
Małgorzata Kominek- kl. VI
Maja Machnio- kl. VI
Julia Horodko – kl. VII
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Szkolne spotkanie wigilijne - Jasełka
- 34
22 grudnia 2022 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie wigilijne. Spotkaliśmy się, aby wspólnie pomodlić się, podzielić opłatkiem, złożyć sobie nawzajem życzenia. Uczestnicy koła misyjnego przygotowali jasełka-widowisko o tematyce świąt Bożego Narodzenia, które przybliżyło nam okoliczności narodzin Pana Jezusa. Przedstawienie jasełkowe było dla nas wszystkich lekcją wzajemnego zbliżenia, miłości, zadumy i refleksji oraz wprowadziło w atmosferę świąt Bożego Narodzenia pełnych pięknych tradycji i podniosłego nastroju.
Zimowa zbiórka karmy na rzecz stowarzyszenia "Podaj Łapę„ w Biłgoraju
Zimowa zbiórka karmy na rzecz stowarzyszenia "Podaj Łapę„ w Biłgoraju
Z miłości do zwierząt, Samorząd Uczniowski wraz ze szkolną społecznością przeprowadził ZBIÓRKĘ KARMY dla psów i kotów ze stowarzyszenia Podaj Łapę”Akcja trwała od 25 listopada do 16 grudnia 2022r.
Cieszę się i dziękuje w imieniu swoim oraz Samorządu Uczniowskiego za okazaną dobroć, włączenie się do akcji i chęć niesienia pomocy potrzebującym, czyli bezbronnym czworonogom.
Serdecznie dziękujemy! Opiekun SU: Małgorzata Kupczak
Wycieczka do Biłgoraja
- 41
Dnia 7 grudnia br. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I–III wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Biłgoraja. Najpierw udaliśmy się do Biłgorajskiego Centrum Kultury na spektakl „ Baśnie Pana Andersena”. W spektaklu występowali aktorzy z Katolickiego Teatru Edukacji w Krakowie. Później pojechaliśmy do centrum rozrywki „Powerland”. Uczestniczyliśmy tam w twórczych warsztatach czekoladowych, podczas których uczniowie własnoręcznie tworzyli tabliczki czekolady oraz lizaki z pysznymi dodatkami. Słodkości zapakowali w ozdobne pudełeczka. Warsztaty prowadziły sympatyczne Elfy. Dodatkową atrakcją był pokaz baniek oraz zamykanie w mega bańce. Dzieci bawiły się również na sali zabaw. Żeby zregenerować siły, skorzystali z posiłku, którym była pizza. Punktem kulminacyjnym było spotkanie ze Świętym Mikołajem. Uczniowie z radością powitali go wierszem i piosenkami. Mikołaj wręczył wszystkim prezenty, a na koniec zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie. Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do domu.
Uwaga! Uwaga! Możemy pomóc!
Samorząd Uczniowski prowadzi zbiórkę karmy dla zwierząt z
BIŁGORAJSKIEGO STOWARZYSZENIA "PODAJ ŁAPĘ" .
Do 16 grudnia można przynośić karmę dla psów i kotów,
żwirek oraz dodatkowo używane kocyki lub ręczniki.
Z góry dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w akcję.
Mikołajki w naszej szkole
Mikołajki to nie tylko prezenty i luźniejszy dzień w szkole. To także wyjątkowa oprawa, niecodzienny klimat i odrobina magii. W tym dniu nasi uczniowie ubrani byli w kolor czerwony. Na korytarzu rozbrzmiewała świąteczna muzyka. Uczniowie wraz z nauczycielami ubrali choinkę szkolną oraz wspólnie przygotowali dekoracje świąteczne w swoich klasach.
1
Wycieczka do Sandomierza i Nowej Dęby
Dnia 2 grudnia br. uczniowie wraz z nauczycielami odbyli wycieczkę do Sandomierza. Przewodnik oprowadził nas po rynku i przybliżył nam historię Sandomierza. Miasto to położone jest nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach, stąd jest ono czasami nazywane Małym Rzymem. Sandomierz jest pięknym miastem w województwie świętokrzyskim, które zyskało ogromną sławę dzięki emisji serialu "Ojciec Mateusz" z Arturem Żmijewskim w roli głównej. Odwiedziliśmy Muzeum Figur Woskowych Ojca Mateusza w Sandomierzu - można tu oglądać figury woskowe głównych bohaterów serialu Ojciec Mateusz oraz są odwzorowane wnętrza: serialowej plebanii, kościoła, celi aresztu, gabinetu biskupa czy wnętrze komisariatu policji. Następnie zwiedzaliśmy "Czary Napary" - Akademię Ziołową Marcina z Urzędowa. Po pysznym obiedzie udaliśmy się do Nowej Dęby, do "Muzeum bombki choinkowej". Jest to niepowtarzalne miejsce na świecie, gdzie można poczuć wyjątkową świąteczną atmosferę. W muzeum z panią przewodnik podziwialiśmy tysiące wyjątkowych eksponatów jakimi są ozdoby choinkowe oraz poznaliśmy proces ich powstawania. Miłym akcentem na zakończenie naszej przygody w bombkolandii były warsztaty podczas, których uczestnicy rozwijali swój talent artystyczny, kreatywność oraz umiejętności manualne i plastyczne.
97
6 GRUDNIA 2022R. DNIEM CZERWONYM
Dzień 6 grudnia 2022r. Samorząd Uczniowski ogłasza dniem CZERWONYM.
Tego dnia obchodzimy Mikołajki.
W szkole obowiązuje czerwony ubiór.
Mile widziane czapki mikołajkowe.
Osoby ubrane na CZERWONO nie będą w tym dniu pytane.
REGULAMIN KONKURSU BOŻONARODZENIOWEGO
REGULAMIN KONKURSU BOŻONARODZENIOWEGO
Organizatorem konkursu jest Szkolna Kasa Oszczędności działająca przy Szkole Podstawowej w Babicach.
I CELE KONKURSU:
1. Kultywowanie tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych.
2. Rozwijanie talentu artystycznego uczniów.
3. Stworzenie możliowści prezentacji własnych prac.
4. Pozyskanie funduszy dla Szkolnej Kasy Oszczędności.
II TEMATYKA I KATEGORIE KONKURSU:
Zadaniem uczestników jest wykonanie:
- ozdoby bożonarodzeniowej,
- stroika bożonarodzeniowego.
Technika wykonania jest dowolna.
Każda praca powinna być czytelnie podpisana: imię nazwisko, klasa, kategoria
III. OCENA PRAC KONKURSOWYCH:
Prace oceniać będzie Komisja Konkursowa powołana przez organizatora;
Ocena dokonana zostanie według następujących kryteriów: - ogólne wrażenie artystyczne, oryginalność, dobór środków i techniki plastycznej, walory artystyczne, estetyka oraz trwałość pracy, pomysłowość wykonania;
Ocena Komisji jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.
IV. ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE:
Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów naszej szkoły i zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych:
a) Młodsza grupa- oddział przedszkolny oraz klasy I-III;
b) Starsza grupa- klasy IV-VIII
W każdej kategorii przewidziane są atrakcyjne nagrody i wyróżnienia;
Prace należy dostarczyć do 16.12.2022r. do organizatorów. W dniach 20-21 grudnia 2022r. odbędzie się kiermasz ozdób świątecznych.
Finał Konkursu odbędzie się 22.12.2022r.
Udział w Konkursie oznacza udzielenie Organizatorowi prawa do publicznej prezentacji zgłoszonej pracy oraz do wykorzystania podczas kiermaszu bożonarodzeniowego.
Andrzejki 2022r.
Zabawa andrzejkowa w naszej szkole odbyła się 24 listopada 2022r. i była połączona z kiermaszem słodkości, z którego dochód przeznaczono na powstający ogród szkolny. Dzieci z oddziału przedszkolnego i kl. I-III bawiły się od godz. 14:00-16:00. Dyskoteka przeplatana była wesołymi zabawami i konkursami. Uczniowie ze starszych klas bawili się od 16:00-18:00. Niezawodnymi okazały się być tańce "Skrzypek" oraz "Belgijka", które porwały wszystkich do doskonałej zabawy. Imprezę andrzejkową uświetnił taniec do piosenki "Sofia" A. Solera w wykonaniu dziewczynek ze szkolnego koła tanecznego. Poniższe zdjęcia pokazują, jak świetnie wszyscy się bawili.
Z okazji andrzejek w naszej szkole został zorganizowany kiermasz słodkości. Rodzice wraz z uczniami przygotowali dziesiątki słodkich wypieków, takich jak: babeczki, muffinki, galaretki, serniki, rurki z kremem, pierniki, drożdżówki i wiele, wiele innych. Sama pani dyrektor upiekła mini bezy, które rozeszły się w kilka minut. Do akcji włączyli się również nauczyciele, którzy wraz z uczniami upiekli kruche ciasteczka oraz zrobili lemoniady owocowe. Członkowie szkolnego Samorządu Uczniowskiego wraz z rodzicami od samego rana przygotowywali stoły, obrusy, talerzyki i wszelkie potrzebne wyposażenie. Wszystkie słodkie wypieki zostały, poporcjowane, zapakowane i przygotowane w dolnym holu szkoły.
O godz. 10.30 wystartowała sprzedaż i jak można się domyśleć, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły i mieszkańcy Babic chętnie odwiedzili słodkie stoiska, kupując lokalne smakołyki. Zabawa i humory tego dnia były doskonałe, jednak co najważniejsze udało się zebrać kwotę: 4042,43 zł, która w całości została przekazana na dofinansowanie naszego szkolnego projektu „ Laboratoria przyrody”.
Bardzo dziękujemy rodzicom, nauczycielom i uczniom, którzy przygotowali słodkie wypieki.
60110
Szkoła pamięta
,,Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
W ramach przedsięwzięcia uczniowie i nauczyciele naszej szkoły podjęli następujące działania:
- odwiedzanie lokalnych miejsc pamięci i poznawanie związanych z nimi historii;
- zapalenie zniczy pod pomnikami poległych bohaterów naszej wolności, którzy są związani z historią naszego miejsca, regionu, społeczności;
- zorganizowanie wycieczki patriotycznej do Bełżca w celu zwiedzania Muzeum i Miejsca Pamięci, gdzie podczas II wojny światowej zlokalizowany był niemiecki nazistowski obóz zagłady. FOTORELACJA
Za udział w akcji otrzymaliśmy dyplom przysłany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada obchodzimy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jest to jedno z tych nietypowych świąt, które wywołuje w nas pozytywne emocje. Jest okazją, by podnieść naszą życzliwość i uprzejmość na wyższy poziom. Obchody Dnia Życzliwości sprzyjają integracji społeczności szkolnej i klasowej. Warto walczyć o to, by relacje między uczniami były nie tylko poprawne, ale nacechowane tolerancją i wzajemną sympatią. W związku ze wzrastającą agresją wśród dzieci i młodzieży, każde nawet nietypowe działanie, przybliża nas do bezpiecznej szkoły. 21.11.2022r. Samorząd Uczniowski przygotował informacje na temat genezy tego święta oraz zachęcił aby być dla siebie miłym i życzliwym na co dzień. Na zakończenie spotkania dyr E. Bodys-Teterycz życzyła wszystkim, by Święto Życzliwości trwało nie jeden dzień, a cały rok.
7
ACH, CO TO BYŁA ZA LEKCJA HISTORII!
Wycieczka do Bełżca 15.11.2022r.
Uczniowie klas VII-VIII wyruszyli na wycieczkę do Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiedziała nam historię Obozu Zagłady. Dowiedzieliśmy się także o tradycjach i kulturze żydowskiej. Po zwiedzaniu uczniowie wraz z nauczycielami udali się na smaczny obiad do restauracji „Karpiówka”.
56
ANDRZEJKI
SZKOLNY KIERMASZ
„Szkoła do hymnu” 2022
Już po raz piąty nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku był to czwartek,
10 listopada.
W trakcie śpiewania hymnu zostały wykorzystane pomoce zakupione w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci. Wykorzystaliśmy kamerę cyfrową wraz ze statywem do uwiecznienia tej akcji.
Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. Znowu jej kontury pojawiły się na mapach Europy. Rocznicę tego wydarzenia obchodzimy jako Narodowe Święto Niepodległości. Z szacunkiem wspominamy pokolenia Polaków, którym nasza Ojczyzna zawdzięcza wolność.
10 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Inscenizacja pt.,,Lekcja historii" wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających 11 listopada 1918 roku. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Uroczystość uświetnił występ uczennic z Koła tanecznego działającego w naszej szkole, które zaprezentowały ,,taniec z flagami”. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
W trakcie akademii zostały wykorzystane pomoce zakupione w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci. Wykorzystaliśmy kamerę cyfrową wraz ze statywem do uwiecznienia fragmentów akademii. Bezprzewodowe mikrofony zapewniły doskonałą słyszalność.
33