W naszej szkole trwa zbiórka artykułów żywnościowych, środków czystości, odzieży dla potrzebujących dzieci i osób z niepełnosprawnościami z z DPS z Lubaczowa. Zbiórkę prowadzi: Caritas przy parafii Łukowa, Koło Misyjne oraz Samorząd Uczniowski. Akcja trwa do 20 grudnia. Zapraszamy dzieci i rodziców do włączenia się w akcję !!!
Zbiórka dla DPS w Lubaczowie
Wieczór Andrzejkowy.
Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Andrzejki są ostatnią okazją do zabawy przed rozpoczynającym się okresem Adwentu, w którym powstrzymywano się od zabaw.
Tradycyjnie w Andrzejki wykonywane są różnego rodzaju wróżby, najczęściej dotyczące tematyki relacji damsko-męskich. Niegdyś przykładano do nich dużą wagę i wykonywano je w odosobnieniu. Współcześnie wróżby andrzejkowe mają jedynie charakter zabawy. Tak też było w naszej szkole. 30 listopada 2023r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Babicach fantastycznie spędzili popołudniowy czas przy wróżbach, zabawach oraz tradycyjnej dyskotece andrzejkowej.
E.G., J.Sz.
10
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka i najlepszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś.
W naszej szkole Miś również miał swoje święto 27 listopada 2023 r.. W tym dniu uczniowie przynieśli na zajęcia swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole.
W bibliotece szkolnej zostały zorganizowane zajęcia dla dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III. Uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą historii pluszowego misia oraz wystawę poświęconą misiom zarówno tym pluszowym, jak i bohaterom literackim. Poznali również różne gatunki niedźwiedzi żyjących na świecie. Dzieci wysłuchały także fragmentu powieści „Kubuś Puchatek” A. A. Milne czytanego przez panią bibliotekarkę. Odgadywały zagadki, układały puzzle z misiami, a na koniec miały możliwość zrobienia sobie zdjęcia w „fotobudce”. Ponadto każda klasa otrzymała materiały papiernicze, z których miała wykonać wspólnego misia na kartonie.
Uczniowie naszej szkoły spędzili również ten dzień w niecodziennej, przemiłej atmosferze. Powód tej radości, zadowolenia i uśmiechu na twarzy to zorganizowany przez Samorząd Uczniowski Dzień Piżamy.
Tego dnia większość uczniów i tych najmłodszych i tych starszych pojawiła się w szkole w piżamach. Na szkolnych korytarzach można było spotkać uczniów w kombinezonach piżamowych. Były tygrysy, misie, żabkii inne postaci z krainy bajek. Inni wskoczyli w swoje mięciutkie kapcie, ulubione piżamki i cieplutkie szlafroczki. Wśród uczniów na szkolnych ławkach można było spotkać ulubione przytulanki.
Dzieci doskonale wywiązały się z zadania, co można zobaczyć w poniższej galerii. (E.B. M. K.)
9
"DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA" I "DZIEŃ PIŻAMY"
Uwaga!!!
Samorząd Uczniowski ogłasza, że w poniedziałek ( 27 listopada 2023r.) będziemy obchodzić "Dzień Pluszowego Misia" połączony z "Dniem Piżamy". Jeżeli weźmiesz udział w naszej akcji tego dnia nie będziesz pytany.
Serdecznie zachęcamy każdego do udziału w naszej zabawie:) (M.K.)
Z wizytą w Biłgorajskim Centrum Kultury
14 listopada 2023 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz kl. I-III wraz z wychowawczyniami wyjechały do Biłgorajskiego Centrum Kultury. Obejrzały tam przedstawienie pt. „Jaś i Małgosia” zaprezentowane przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Uczniowie obejrzeli atrakcyjne i pouczające widowisko oparte na baśni braci Grimm. Piękna sceneria, ciekawe kostiumy i wspaniała gra aktorska sprawiły, że dzieci z dużym zainteresowaniem śledziły historię rodzeństwa. Z baśni popłynęło do uczniów niezwykle ważne przesłanie mówiące o tym, iż nie można ufać osobom nieznajomym.
Następnie udaliśmy się na wspólną zabawę i posiłek do centrum rozrywki dla dzieci „Powerland”. Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do domu. (E.B.)
4
Do szczęścia człowiekowi potrzeba sztuki i biblioteki
14 listopada 2023r. uczniowie kl.6-8 wraz z opiekunami odwiedzili Biłgorajskie Centrum Kultury, gdzie aktorzy Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa wystawiali na scenie sztukę na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego pt. ,,Balladyna”.
Magia teatru przeniosła nas do nadgoplańskiej puszczy, celi Pustelnika, chaty Wdowy i zamku hrabiego Kirkora. Utwór porusza uniwersalne motywy: problem winy i kary, sprawiedliwych wyroków, rywalizacji, władzy, miłości, więzi rodzinnych. Świat realistyczny krzyżuje się ze światem fantastycznym, co pozwala w prosty sposób przekazać zasady moralne. Spektakl zrealizowany został zgodnie z treścią utworu, co zapewne pomoże uczniom w przypomnieniu, utrwaleniu i zrozumieniu fabuły dzieła. To lektura, której znajomość niezbędna jest obecnie w przygotowaniach do egzaminu na koniec ósmej klasy.
Sztuka, mimo trudnej tematyki, bardzo spodobała się młodym odbiorcom. Miejmy nadzieję, że skłoni także młodzież do refleksji nad systemem wartości w dzisiejszym świecie.
Następnie udaliśmy się do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju przy ul. Tadeusza Kościuszki 13. Ważnym celem spotkania było przygotowanie młodzieży do poznania miejsca, które może być ważne w ich dalszej edukacji, zaznajomienie się z zawodem bibliotekarza (w ramach preorientacji zawodowej) oraz kształtowanie i rozwijanie kompetencji czytelniczych. Uczniowie dowiedzieli się, jak funkcjonuje biblioteka, jakie panują w niej zasady, jak wyglądają poszczególne pomieszczenia, jakie warunki należy spełnić, aby stać się czytelnikiem. Pani bibliotekarka przybliżyła również bogatą ofertę edukacyjno- kulturalną placówki, m.in. działanie Dyskusyjnych Klubów Książki. Ponadto wygłosiła ciekawą i wartą uwagi prezentację o Aleksandrze Fredrze, ponieważ sejm RP ustanowił 2023 Rokiem Aleksandra Fredry:
W roku 2023 przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich – wskazano w uchwale.
Serdecznie dziękujemy za możliwość spotkania i przekazane informacje. (J.K.)
Narodowe Święto Niepodległości
Po odśpiewaniu hymnu uczniowie wzięli udział w apelu poświęconym 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie śpiewali pieśni patriotyczne oraz recytowali wiersze. Przypomnieli najważniejsze wydarzenia z dziejów naszej ojczyzny podczas 123 letniej niewoli.
Apel został przygotowany przez uczniów klas V i VIII pod kierunkiem p. Mirosława Osucha, p. Justyny Szostak oraz p. Renaty Majewskiej.
Akcja "Szkoła do hymnu" 2023r.
Dnia 10 listopada o godzinie 11.11 uczniowie naszej szkoły uroczyście odśpiewali hymn w ramach akcji " Szkoła do hymnu". Była to okazja do tego, aby przypomnieć sobie słowa Mazurka Dąbrowskiego oraz zaprezentować patriotyczną postawę. Zapraszamy do obejrzenia filmu.
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK połączony z EDJ
8 listopada 2023r. w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień Postaci z Bajek”.
Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele chętnie włączyli się do świętowania. Tego dnia każda klasa miała przydzielone zadania do wykonania, które sprawdziły znajomość bajek, jak i umiejętność działania w grupie.
Celem akcji było nie tylko przypomnienie postaci z kultowych bajek, ale również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną dobrych bajek, które uczą rozróżniania dobra od zła oraz prawidłowych postaw, koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym czy współczucia.
J.Sz.
W tym dniu obchodziliśmy równiesz EDJ. Klasy współpracowały w grupach. Klasa VII odszukiwała kodów qr ukrytych na terenie szkoły, na których ukryte były pytania w języku angielskim dotyczące ciekawostek językowych. Uczniowie tej klasy wykonywali również quizy w języku niemieckim.
Kl. VI rywalizowała z kl. V w grze terenowej. Uczniowie na terenie całej szkoły, a także placu szkolnego musieli odnajdywać kolejno, ukryte wcześniej zadania, a były to min.: list w butelce, zadanie ukryte w balonie, zadanie u p. dyrektor i wiele, wiele innych.
Kl. IV zajęła się Escape Room'em ukrytym w sali kl. VIII.
Kl. I-III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego poznały przygody brytyjskiego misia Paddingtona.
Nad całą organizacją pieczę trzymała kl. VIII.
Wszyscy spisali się na medal!
E.G.
72
Światowy Dzień Oszczędzania i jubileusz 10- lecia Szkolnej Kasy Oszczędzania
31 października obchodziliśmy Światowy Dzień Oszczędzania, czyli święto, które przypomina, jak ważne jest mądre i świadome zarządzanie naszymi finansami. Ustanowiono je z inicjatywy europejskich banków podczas I Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych, która odbyła się w 1924 roku w Mediolanie. Święto to zbiegło się z naszym jubileuszem. Czas płynie jak rzeka i 10 lat nam umyka…Dokładnie 10 lat temu p. dyrektor Anna Wiatrowska podpisała umowę współpracy z PKO BP w Biłgoraju i do naszej szkoły zawitało internetowe konto Szkolnej Kasy Oszczędności, czyli SKO. Opiekunem została i tę funkcję pełni do dziś Marzanna Gutyj, a od 1 września 2019 r. dołączyła pani Małgorzata Kupczak. W szkole aktywnie krzewimy ideę oszczędzania wśród uczniów. Specjaliści podkreślają, że wiedzy o roli pieniędzy w życiu warto uczyć dzieci od najmłodszych lat. Dzięki temu w dorosłym życiu lepiej zrozumieją podstawowe problemy finansowe, planowanie domowych budżetów, kredyty i pożyczki, a także inwestycje oraz będą w stanie także rozpoznać najprostsze zagrożenia.
Skoro minęło 10 lat, to nie może się to odbyć bez echa… Taki jubileusz trzeba uczcić. Obchodziliśmy ten dzień na wesoło. O godzinie 8:00 rozpoczął się kiermasz słodości przygotowany przez rodziców dzieci oszczędzających w SKO. Udało się zebrać kwotę 1877zł. Dochód z akcji zarobkowej planujemy przeznaczyć na wycieczkę dla członków SKO . O godzin 11;00 rozpoczęła się część oficjalna dyrektor szkoły Ewa Teterycz- Bodys powitała zaproszonych gości: emerytowaną dyrektor szkoły Annę Wiatrowską, dyrektor oddziału PKO BP w Biłgoraju Katarzynę Kramską, kierownik zespołu obsługi klienta PKO BP w Biłgoraju Marię Krzyszczak, prezes BS w Obszy Katarzynę Książek , prezesa BS w Łukowej Marka Szostaka, Wójta Gminy Obsza Andrzeja Placka, dyrektor GOKiO w Obszy Bożenę Bednarczuk, doradcę klienta Wiesławę Urbanik wieloletniego opiekuna SKO, doradcę klienta Marzena Krzeszowiec obecnego opiekna SKO oraz przewodnicząca rady rodziców Anna Kraczek i zastępcę przewodniczącej Barbarę Kaproń. Następnie uczniowie zaprezentowali część artystyczną na którą składały się tańce, scenka rodzajowa "Podejmij wyzwanie i rozpocznij oszczędzanie " oraz filmy edukacyjne Po co nam oszczędzanie ? oraz „Czy oszczędzanie jest męczące? Oszczędź sobie wysiłku i rób to z głową”. W dalszej kolejnoąci został rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla młodszych dzieci i literacki dla klas IV-VIII, ogłoszony z okazji jubileuszu SKO. Nastepnie eksperci zaprosili wszystkich uczniów i gości do odwiedzenia stanowisk, gdzie była prezentowana wiedza dotycząca działalności SKO. Od ekspertów-dzieci oszczędzających w SKO, a także z materiałów, które przygotowali można było uzyskać informacje na temat: jak bezpiecznie korzystać z konta internetowego, do czego są potrzebne pieniądze, a także poznać szeroką ofertę działań Szkolnej KasyOszczędzania czyli praktyczna bankowości, przedsiębiorczość, ekologia, zdrowy styl życia, pierwsza pomocy i cyberbezpieczeństwo. Wśród prezentowanych tam materiałów były quizy, krzyżówki, zadania matematyczne, rebusy oraz książeczki i czasopisma. Zwieńczeniem całej imprezy był przepyszny SKO-wy (dosłownie) tort, którym poczęstowani zostali zaproszeni goście i dzieci naszej szkole.
51
Ślubowanie klasy I
- 40
26 października 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Babicach odbyło się ślubowanie i pasowanie uczniów kl. I. W uroczystości udział wzięli rodzice, nauczyciele, uczniowie oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Pierwszoklasiści zaprezentowali część artystyczną, podczas której wykazali się umiejętnościami z zakresu recytacji, śpiewu, przyrody, matematyki, a także znajomością zasad ruchu drogowego. Udowodnili również, że potrafią być patriotami oraz wiedzą, jak należy zachowywać się w szkole. Po zaprezentowaniu swoich umiejętności uczniowie kl. I złożyli uroczyste ślubowanie przed pocztem sztandarowym. Następnie pani dyrektor Ewa Bodys –Teterycz wielkim ołówkiem pasowała na ucznia każdego pierwszoklasistę i wręczyła dyplomy oraz legitymacje szkolne. Upominki wręczyli również uczniowie klasy II oraz rodzice i przewodnicząca rady rodziców. Na koniec dzieci podziękowały swoim rodzicom, wychowawczyni i pani dyrektor, wręczając własnoręcznie wykonane kwiaty. Uroczysty dzień zakończyły pamiątkowe zdjęcia oraz poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej mieszkańców Woli Obszańskiej zamordowanych podczas II Wojny Światowej.
22 października 2023r. uczniowie z kl. VII i VIII wraz z opiekunami - p. Eweliną Gargula oraz p. Małgorzatą Kupczak reprezentowali wraz z pocztem sztandarowym naszą szkołę na odsłonięciu tablicy w Woli Obszańskiej, upamiętniającej mieszkańców Woli Obszańskiej zamordowanych podczas II wojny światowej.
Najmłodsi uczniowie z naszej szkoły również włączyli się do akcji #Szkoła pamięta i przygotowali wieniec, aby upamiętnić poległych mieszkańców z Woli Obszańskiej. Nasze działania mają na celu zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach.
E.G., J.Sz.
10
Odkrywamy świat reklamy
Uczniowie kl.4-8 wraz z opiekunami uczestniczyli w multimedialnej lekcji dotyczącej reklam w ramach ogólnopolskiego programu Edukacji Filmowej "Lekcja w kinie" organizowanego przez Centrum Edukacji Filmowej. Wydarzenie miało miejsce 17 października 2023r. w Biłgorajskim Centrum Edukacji. Lekcja w kinie wpisuje się w plan pracy wychowawczej szkoły w zakresie wychowania uczniów do właściwego odbioru i wykorzystania mediów. (Z recenzji rzeczoznawcy Ministerstwa Edukacji i Nauki). Reklama jest nieodzownym elementem naszego życia. To dlatego tak ważne jest, by młody człowiek był przygotowany do jej świadomego odbioru i poznał mechanizmy, jakimi się posługuje, by w przyszłości dokonywać przemyślanych wyborów. Młodzi odbiorcy uświadomili sobie, dlaczego twórcy reklam walczą o uwagę, odwołując się do naszych uczuć. Zrozumieli rolę koloru w reklamach i tworzeniu wizerunku marki, przeanalizowali środki językowe wykorzystywane w reklamach, dowiedzieli się, czym jest product placement i obejrzeli przykłady jego zastosowania. Przekonali się również, w jaki sposób udział autorytetów w reklamach oddziałuje na zwiększenie zaufania do danej marki. Odkryli, jak ważna jest reklama społeczna. Lekcja prowadzona była przez zawodowego aktora, a prezentacja ciekawych, atrakcyjnych przykładów filmowych pomogła uczniom zrozumieć omawiane treści.
Zwieńczeniem zajęć było obejrzenie filmu pt. ,,Chłopiec z chmur”, opowieści z dużą dawką pozytywnej energii, poruszającej tak ważne tematy, jak wartości rodzinne, tolerancja dla inności, przyjaźń i więź ze zwierzętami, ekologia-ochrona zagrożonych gatunków.
Drugim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, po którym oprowadzali nas przewodnicy. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali ich prezentacji o historii powiatu biłgorajskiego. Uczestnicy wyjazdu obejrzeli znajdujące się tam eksponaty i wystawy, poznając jednocześnie historię naszego regionu. Dowiadywali się, do czego służyły dane przedmioty z działu rolnictwa, rzemiosła czy życia codziennego. Oprócz tych eksponatów mogli zobaczyć militaria np. broń palną czy pozostałości po różnego rodzaju amunicji. Poznali również dzieła Stefana Knappa, światowej sławy artysty pochodzącego z Biłgoraja. Najwięcej radości sprawiała im wystawa pt. „Polska Zabawka Ludowa” pochodząca ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Oprócz oglądania, mogły się pobawić zabawkami, którymi niegdyś bawili się ich rodzice i dziadkowie.
Wyjazd był owocnym czasem, zupełnie innym od powszedniego dnia spędzonego w szkolnych ławkach.
J.K.
Wypowiedzi uczniów:
Wycieczka do Biłgoraja była super. Najbardziej podobało mi się zwiedzanie Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Mam nadzieję, że następnym razem wybiorę się tam z rodziną.
Zuzanna, kl. V
Po wycieczce miałam miłe wrażenia. Podobała mi się lekcja w kinie, ponieważ dowiedziałam się wiele na temat reklamy. Film ,,Chłopiec z chmur” był ciekawy, jak i wzruszający. Kiedy byliśmy w muzeum, mieliśmy szansę pobawić się dawnymi zabawkami, którymi bawili się nasi rodzice, dziadkowie oraz poznać historię naszego miasta powiatowego- Biłgoraja.
Lena, kl. V
Na naszej wycieczce do Biłgoraja zwiedziliśmy interesujące miejsca. Na lekcji w kinie dowiedzieliśmy się bardzo wiele ciekawostek o reklamie, o których nie wiedzieliśmy, a za to film był w niektórych momentach smutny, a w niektórych przypadkach radosny. W muzeum Ziemi Biłgorajskiej dowiedzieliśmy się, jak to było na naszych terenach podczas wojny. Zobaczyliśmy również stare przedmioty codziennego użytku. Wycieczka była bardzo udana.
Karolina, kl. V
Wycieczka była w 100% udana. Lekcja w kinie na temat reklamy to super wstęp przed filmem, który opowiadał o relacjach i miłości nie tylko do zwierząt. Spotkanie z przewodnikiem w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, gdzie zwiedzaliśmy muzeum starych zabawek itp. to świetny pomysł poznania przeszłych lat.
Lena, kl. V
Wycieczka zorganizowana przez panią od lekcji języka polskiego była bardzo interesująca i pouczająca. Podobała mi się lekcja w kinie, film i zwiedzanie Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Bardzo lubię takie wycieczki, które uczą mądrych rzeczy i chętnie pojechałbym jeszcze raz na podobną.
Dawid, kl. V
5
DZIEŃ POSTACI Z BAJKI
Poznajemy świat reklamy
17.10.2023r. uczniowie z klas 0-3 pojechali do BCK w Biłgoraju. Mali widzowie uczestniczyli w ciekawej lekcji dotyczącej reklamy. Zdobyli wiedzę na temat tego, czym jest reklama. Odkryli, że nie wszystkie informacje podane w reklamach są prawdziwe oraz przekonali się, dlaczego w reklamach występują znane osoby. Następnie obejrzeli bajkę pod tytułem "Kosmiczna przygoda Allana". Na zakończenie odwiedziliśmy papugarnię, w której dzieci wzbogaciły wiadomości na temat papug oraz poznały warunki ich życia. Po krótkiej pogawędce prowadzonej przez pracownika papugarni dotyczącej nawyków i sposobu życia papug, dzieci mogły je nakarmić. To był fasynujący wyjazd.
7
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
- 7
Dzień Edukacji Narodowej to święto nie tylko nauczycieli, ale całej społeczności szkolnej. To dzień wyjątkowy, kiedy składamy życzenia wytrwałości i cierpliwości do dalszej, nie zawsze łatwej pracy.
W piątek 13 października 2023r. aby uczcić ten dzień klasa VII i VIII przygotowała krótki apel w formie podziękowania za trud włożony w wychowanie i nauczanie. Przedstawienie urozmaicono występami tanecznymi oraz piosenkami wykonanymi przez dzieci szkolne. Akademia została nagrodzona gromkimi brawami.
Pani dyrektor doceniła pracę nauczycieli, wręczając Nagrody Dyrektora Szkoły – za pracę dydaktyczno –wychowawczą oraz zaangażowanie w tworzeniu szkolnej rzeczywistości. Wszyscy spędziliśmy ten dzień w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze.
Opiekun S.U.
"DZIEŃ CHŁOPAKA"
- 3
W poniedziałek 2 października 2023r. w naszej szkole żeńska część przygotowała dla swoich kolegów z klasy drobne upominki. Na przerwie dziewczynki z Samorządu Uczniowskiego złożyły najserdeczniejsze życzenia oraz zrobiły zdjęcia klasowe chłopców w foto ramce. Efekty wow…. Sami zobaczcie…
Dzień ten był świetną okazją do zabawy. W tym dniu część męska założyła krawaty lub muszki, a kto tak elegancko wyglądał nie był tego dnia pytany.
Wspólnie świętowanie wpłynęło na pozytywną atmosferę w społeczności szkolnej, co jest niezwykle ważne w budowaniu właściwych relacji między dziećmi.
Opiekun S.U. M.K
DZIEŃ CHŁOPAKA- DZIEŃ KRAWATA
Samorząd Uczniowski zaprasza do zabawy
"Dzień Chłopaka- Dzień Krawata".
Kto w poniedziałek, 02.10.2023r. przyjdzie do szkoły w krawacie bądź muszce- będzie niepytany.
Wszystkiego najlepszego z okazji Waszego święta!!!
EUROPEJSKI DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO
29 września 2023r. nasza placówka świętowała Europejski Dzień Sportu Szkolnego.
Ideą ESSD była celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów.
Tego dnia w naszej szkole obowiązywał wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI, który przygotowała Akademia Krokieta i Lamy. Wszyscy byliśmy ubrani na sportowo. Uczniowie zostali podzieleni na dwie kategorie ( młodsza 0-III i starsza IV-VIII). O godz. 11.00 każda klasa wraz z wychowawcą realizowała zadania online w swojej sali lekcyjnej. Następnie druga część została już przeprowadzona w formie obwodu stacyjnego. Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy i musieli wykonać wszystkie zadania na każdej stacji. Dwie pierwsze stacje znajdowały się na boisku szkolnym, następne dwie na boisku do piłki siatkowej, ostatnia na sali gimnastycznej. Na każdej stacji był członek samorządu uczniowskiego, który nadzorował poprawność wykonywanych zadań. Dzieci na każdej stacji musiały się wykazać inną umiejętnością sportową min.: ( szybkością, skocznością, koodrnacją ruchową, orientacją w terenie, współpracą w grupie i wiele innych). Na koniec był konkurs na najciekawsze zakończenie wydarzenia. Każda grupa musiała pożegnać się wymyślonym przez siebie sportowym okrzykiem.
Dziękujemy raz jeszcze wszystkim uczestnikom za tak duże zaangażowanie.
Sami zobaczcie jak dobrze się bawiliśmy!
#ESSDPoland #ActiveLessonsPlan #ESSD2023 #BeActive #edukacjawruchu #AKiL@Fundacja V4Sport@Akademia Krokieta i Lamy
Koordynator projektu: Małgorzata Kupczak
44
Wycieczka do Warszawy - zwiedzanie Sejmu RP
29 września 2023r. na zaproszenie Pani Poseł Beaty Strzałki, odwiedziliśmy siedzibę Sejmu RP w Warszawie.
W wycieczce uczestniczyło 46 uczniów klas 8 ze szkół w Majdanie Starym, Zamchu, Obszy i oczywiście uczniowie Szkoły Podstawowej w Babicach wraz z opiekunem p. Eweliną Gargula.
Wycieczka rozpoczęła się o 4.30 rano. Wyjechaliśmy spod szkoły w Obszy punktualnie i w miłej atmosferze udaliśmy się w kierunku stolicy.
Nasi uczniowie przekonali się, że aby wejść na teren sejmowy trzeba przejść przez szereg procedur, otrzymania przepustek i przejścia dokładnej kontroli osobistej.
Zaraz po tym w towarzystwie przewodnika obejrzeliśmy wystawę informującą o historii siedziby władzy ustawodawczej, makietę kompleksu budynków sejmowych, a następnie przeszliśmy do najbardziej znanej sali w polskiej polityce - Sali Posiedzeń Sejmu. Widzieć takie miejsce na żywo, to coś zupełnie innego niż transmisje telewizyjne. Na miejscu wysłuchaliśmy wielu interesujących faktów z zakresu historii budynku, a także wiedzy z życia codziennego o organach sejmu i jego funkcjonowania. Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.
Po wyjściu z Sali Posiedzeń udaliśmy się do Hallu Głównego, gdzie obejrzeliśmy pamiątkowe tablice poświęcone nieżyjącym parlamentarzystom, którzy zginęli podczas II wojny światowej oraz tablicę upamiętniającą posłów i senatorów - ofiary katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem w 2010 roku.
Zwiedzanie Sejmu zakończyliśmy w stołówce sejmowej, gdzie zjedliśmy smaczny obiad.
Po posiłku przyszedł czas na pożegnanie się z Sejmem, lecz nie był to koniec wycieczki. W planach mieliśmy jeszcze zwiedzanie Łazienek Królewskich i Starego Miasta, a wyjątkowo piękna, słoneczna pogoda sprzyjała ku temu. Oczekując na panią przewodnik przed Belwederem mieliśmy okazję na żywo zobaczyć oficjalne uroczystości, gdyż Prezydent RP Andrzej Duda przyjął w Belwederze listy uwierzytelniające od nowych ambasadorów: Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Francuskiej oraz Państwa Libia.
Z tego miejsca udaliśmy się na zwiedzanie najwspanialszego muzeum w naszym kraju jakim są Łazienki Królewskie. Następnie udaliśmy się na historyczny spacer po centrum Warszawy, podziwiając Zamek Królewski, kolumnę Zygmunta, Stare Miasto z Barbakanem i murami obronnymi, słynną syrenkę oraz pałac prezydenta RP.
Wycieczka zakończyła się przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie punktualnie o godzinie 16.00 udało nam się podziwiać zmianę warty żołnierzy.
Po wolnym czasie i zakupieniu pamiątek wyruszyliśmy w trasę powrotną. Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
Wizyta W Sejmie RP była ważnym doświadczeniem. W imieniu uczestników wycieczki i całej szkoły, chcieliśmy raz jeszcze podziękować Pani Poseł Beacie Strzałce za zaproszenie nas do tego ważnego miejsca. Mamy nadzieję, że nasze przyjacielskie kontakty na tym się nie skończą i będą w przyszłości owocować jeszcze niejednym spotkaniem.
42